Módszertani sajátosságok
Az individuálpszichológia (IP) dinamikus terápiás szemlélete alapján elismeri a Tudattalan szerepét a magatartásban, az életút formálásában, de emellett az ember társadalmi lény voltát, egész-legességét, megbonthatatlanságát, cél- és feladatorientáltságát helyezi előtérbe. Kiemeli az ember legkoraibb és sokáig kísérő alapélményének a kisebbértékűségi érzésnek a fontosságát, kutatja, hogy ezt milyen módon lehet ellensúlyozni a szociális felelősség és feladatvállalás, valamint az önmegvalósítás útján.
Az IP elkötelezett a gyermek személyiségének kibontakoztatása, a gyermek szüntelen önteremtő- és öngyógyító törekvése, a közösségérzés kialakítása mellett. Adler és követői részletes neurózistant dolgoztak ki, de a pszichés betegséget nem fátumnak, hanem helyrehozható kisiklásnak fogták fel az életstílus korrekciója által. Az individuálpszichológia elemeit a XX. század folyamán egy sor fontos irányzat – Rogers-féle kliensközpontú terápia, a családterápiás irányzatok, továbbá Én-erősítő tréningek és menedzserképzők, mint pl. a del Carnegie kurzus – felhasználta és eszköztárába beépítette.
Mindezekből látható, hogy az Individuálpszichológia sajátosan ötvözi az orvosi, a pszichológiai, a prevenciós és a pedagógiai szempontokat. A Magyar Individuálpszichológiai Egyesület (MIPE) égisze alatt akkreditált képzéseink keretében alapdiplomára (orvosi, pszichológusi, pedagógusi, szociálpedagógusi stb.) építve képezünk, melyet kollégáink alaptevékenységeik mellett gyakorolhatnak.