Egy kis történelem ...
Az individuálpszichológia a pszichoanalízis és a jungi analitikus pszichológia mellett a harmadik klasszikus, nagy pszichoterápiás irányzat. Alapítója Alfred Adler (1870-1937) bécsi orvos, aki a gyógyító munka mellett nagy figyelmet szentelt a mentálhigiénia és a megelőzés kérdéseinek. Kevesen tudják, hogy a nevelési tanácsadást Adler, az individuálpszichológusok, közöttük hazánkban Máday István szervezték meg, melyből világszerte ismert hálózat lett, szolgálva a gyermekterápia, családterápia, gyermekvédelem, fejlesztőpedagógia, s az adleri bátorító nevelés céljait. Az individuálpszichológiai pszichoterápián belül dinamikus szemléletű felnőtt, gyermek, egyéni és csoportterápia működik. Hazánkban az egyes irányzatok művelői az egységes Magyar Individuálpszichológiai Egyesület (MIPE) keretében dolgoznak.
A MIPE 1927-1950 között széles körben, tudományos igényességgel működött Prof. Marosi Máday István vezetésével, de államilag feloszlatták. 1991-ben alakult újjá, dr. Arató Ottó vezetésével a Magyar Pszichiátriai Társaság és a Nemzetközi IP Társaság tagegyesületeként.
A mozgalom újjászerveződésének jelentős lépései:
- 1980-1991: Individuálpszichológiai előadások megjelenése a pszichiátriai, pszichológiai és pedagógiai alap és tovább-képzéseken.
- 1989 dr. Arató Ottó átfogó előadássorozata a Sport Kórházban az IP elméletéről és gyakorlásáról
- 1989.: A Magyar Pszichológiai Társaság, majd a Magyar Pszichiátriai Társaság javaslatára Individuálpszichológiai Munkacsoport szerveződése és működése az egyesület megalakulásáig.
- 1990. Abano (Olaszország): A Nemzetközi Individuálpszichológiai Társaság (IAIP) anyagi és szakmai támogatással segítette a magyar individuálpszichológiai szakemberek képzését és a Magyar Pszichiátriai Társaság Individuálpszichológiai Munkacsoportjának ajándékozta a következő Nemzetközi Kongresszus megrendezését, — elismerve Magyarország politikai szerepét a társadalmi változásokban. Az IAIP felvette az individuálpszichológiaimunkacsoportot a provizórikus tagjai sorába.
- 1990. Budapest: A. Adler “Emberismeret” c. könyvének reprint kiadása a Göncöl Kiadó gondozásában.
- 1991. Budapest: Az Alfred Adler Alapítvány létrehozása a Nemzetközi Individuálpszichológiai Társaság tagjainak adományiból, dr. Arató Ottó és dr. Kárpáti Gyöngyvér szervező munkájával.
- 1991. Budapest: Az Arató Ottó és Kis György által írt “Az Individuálpszichológia és hatása Magyarországon” című könyv megjelenése a Tankönyvkiadó gondozásában.
- 1990 – 1993. Budapest: Az Orvos-továbbképző Egyetem hivatalos pszichoterapeuta képzési programjában először szerepel a módszerspecifikus kategóriában az individuálpszichológia.
- 1990-1992. Debrecen: Individuálpszichológiai orientációjú pedagógiai tanácsadás-képzés a Kossuth Lajos Tudományegyetem Pszichológiai Intézetében, a posztgraduális mentálhigiénikus szakképzés keretében. A képzés kidolgozói és vezetői: Dr. Kürthy Tamás, – az Aacheni Neveléstudományi Intézet individuálpszichológus professzora – és Kenesseyné Szuhányi Mária – a zürichi Alfred Adler Intézet kiképző docense. A résztvevők lelkesedése elindította a Magyar Individuálpszichológia Egyesület újjáalakítását. Az első belépő tagok dr. Kürthy Tamás és Kenesseyné Szuhányi Mária voltak.
- 1992-93. Budapest: Az első magyar 400 órás individuálpszichológiai képzés a pedagógiai, tanácsadói és pszichoterápiás területeken, mely megalapozta a szemlélet és metódus elterjedését. A képzési programot Kenesseyné Szuhányi Mária alakította ki és vezette a nemzetközi képzési rendszer előírásainak megfelelően. A képzés meghívott külföldi és hazai vendég-előadói ill. csoportvezetői: dr. Arató Ottó, dr. Bugán Antal, dr. Deckner Edit, Döme Péter, dr. Kárpáti Gyöngyvér, Kende B. Hanna, Ernst Kern, Kovács Károly, dr. Kürthy Tamás, Lorle Louis, dr. Franco Maiullari, dr. Németh Marietta, dr. Pető Csilla, dr. Jürg Rüedi, Schläfli Judit és dr. Simony Emőke. A tanfolyam 119 hallgató részvételével zajlott, akik közül többen is tagjai lettek a Magyar Individuálpszichológiai Egyesületnek. 1993-ban Kenesseyné Szuhányi Mária kézikönyv formájában jelentette meg az individuálpszichológiai módszerspecifikus képzés teljes szakmai anyagát.
- 1993. augusztus 1-5. Budapest: 19. Nemzetközi Individuálpszichológiai Kongresszus, melyen hazai előadók és résztvevők is megjelenhettek, bekapcsolódva ezáltal a nemzetközi individuálpszichológiai közéletbe. Ezen a konferencián fogadta tagjai sorába a Magyar Individuálpszichológiai Egyesületet a Nemzetközi Társaság.
- 1994. Budapest: Az individuálpaszichológiai analitikus gyermekpszichoterápiás képzés elindítása, Kende B. Hanna vezetésével és szervezésével.
- 1995. A MIPE új elnökének megválasztják dr. Kárpáti Gyöngyvért, aki e tisztséget 11 éven át tölti be
- 1995. Budapest: Máday István 1940-ben írott Individuálpszichológia c. könyvének reprint kiadása a MIPE gondozásában dr. Arató Ottó bevezetőjével és Dr. Bagdy Emőke utószavával.
- 1995. Budapest: Az egyesület folyóiratának megjelenése: „Az IP útjain…” címmel.
- 1996. Budapest: A Hilarion Petzold és Gabriele Ramin által szerkesztett „Gyermekpszichoterápia” c. könyv megjelenése Kende B. Hanna gondozásában. A kiadványban a különböző pszichoterápiás módszerek között megtalálható az individuálpszichológiai irányzat is. Az Anne-Els Stadler és Karl-Heinz Witte által írt „Az adleri individuálpszichológia analitikus gyermek- és fiatalkori pszichoterápiája” c. tanulmány, melyet Kende B Hanna fordított, eset-részletekkel illusztrálva mutatja be az IP gyermekterápia specifikus szemléletét és módszerét.
- 1996. Balassagyarmat: Az I. IP VÁNDORGYŰLÉS megtartása a Kenessey Albert Kórház Pszichiátriai Osztályának közreműködésével, dr. Cseky László szervezésével.
Ma közel 120 tagja van az egyesületnek, akik tájegységenként Műhelyekbe szerveződnek (Budaörs, Győr, Hatvan, Sopron, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg) Az Egyesület tudományos munkájával az évente más-más városban megrendezett vándorgyűlésen ill. nyomtatott formában az “IP füzetek” és „Az IP útjain…” című kiadványaiban jelentkezik.